Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cyklohráček

CYKLOHRÁČEK

Cyklohráček je výletní vlak pro malé i velké cestovatele, kteří věří, že i cesta může být cíl, a chtějí si vychutnat každý kilometr své výpravy, až už cestují pěšky, na kole na vlakem. Vláček, jež je sestaven ze čtyř speciálně upravených vozů především s hracími koutky pro děti různých věkových kategorií, vás letos doprovází již sedmým rokem při vašich cestách za výlety. Sveze vás opět z pražského hlavního nádraží malebným krajem kolem zříceniny hradu Okoř až do královského města Slaný. Cyklohráček během sezóny několikrát zavítá až do Zlonic, kde se nedaleko nádraží nachází železniční muzeum.

Trasa vlaku

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás při vašich cestách za výlety doprovází letos již sedmým rokem. Každou sobotu, neděli i svátky vás vlak opět dvakrát denně sveze z pražského hlavního nádraží do královského města Slaný. Projedete se po nejhezčí pražské železniční trati, tzv. Pražském Semmeringu, přes Jinonice, Cibulku a Zličín se dostanete do středočeské Hostivice, odkud vláček pokračuje malebným krajem kolem zříceniny hradu Okoř a Zákolanským údolím, kde se můžete vydat na výlet do útulné zoo v obci Zájezd nebo k nejstarší dochovalé stavbě v celých Čechách – na torundu sv. Petra a Pavla na Budči. Významným cílem je konečná stanice Slaný, jež nabízí mnoho zajímavých aktivit pro malé i velké. Cyklohráček během sezóny několikrát zavítá až do Zlonic, kde se nedaleko nádraží nacháží železniční muzem.

Mapu trasy si můžete prohlédnout nebo stáhnout na odkazu zde.

Hrajvedoucí řídí hru

Zatímco se strojvedoucí s vlakvedoucími Cyklohráčku postarají, abyste v pořádku dorazili do svého cíle, hrajvedoucí mají na starosti, aby vám cesta vláčkem příjemně uběhla. Děti dostanou na památku drobné upomínkové předměty, cyklisté obdrží reflexní pásku a cyklomapu. Poradí vám s výběrem společenských her, vysvětlí pravidla různých dětských aktivit (např. hra Namaluj nám obrázek a získej odměnu) nebo poradí, kam v okolí trati Cyklohráčkuvyrazit na výlet, pokud nemáte pevně stanovený cíl cesty. Pokud se budete potřebovat na cokoliv ohledně vláčku zeptat, už víte, na koho se máte obrátit!

Jízdné a rezervace

V našem výletním vláčku neplatí žádné speciální jízdné. Cyklohráček pro malé i velké dobrodruhy jezdí stále za standardní tarif Pražské integrované dopravy (PID) či tarif Českých drah (ČD). Jízdné PID platí ve vlaku jak v podobě předplatních papírových nebo elektronických kupónů, tak v podobě jízdenek PID pro jednotlivou jízdu, a to vždy podle jejich časové a pásmové platnosti. Jízdenky ČD si můžete zakoupit ve stanicích u pokladen, nebo u vlakvedoucího, pokud nastupujete tam, kde pokladna není.

Při skupině 10 a více osob doporučujeme provést si rezervaci míst k sezení, a to na e-mailu prahanostalgie@cd.cz nebo na cyklohracek@ropid.cz. V ostatních případech je výběr volných míst k sezení do vyčerpání volné kapacity jednotlivých vozů.

 

NovinkyJŘ a trasaŘazení vlakuPartneři a slevySociální sítě

Novinky sezóny 2020

Každý rok si výletní vlak Cyklohráček připravuje pro své cestující nejednu novinku. Jinak tomu není ani v letošní, v pořadí již sedmé, sezóně. Největší novinkou je zrekonstruovaný nízkopodlažní vůz plný hraček. Ten během zimní přestávky Cyklohráčku prošel vnější i vnitřní obnovou. Vůz dostal zcela nový oranžový kabát, interiér záskal nové a především lehce čistitelné podlahy z měkčeného PVC. Původní stanoviště strojvedoucího je přestavěné na dětskou hernu, kde si mohou děti vyzkoušet, jaké to je řídit skutečný vlak. Modernizací také prošlo sociální zařízení, které bylo dovybaveno například o koš na použité pleny.

ČD Minibar

Částečnou obměnou prošel také vůz plný kol. Pro naše hrajvedoucí i vlakvedoucí zde byl vytvořen zcela nový služební oddíl, jehož součástí je zavedení zkušebního provozu služby ČD Minibar – nabídky základního sortimentu občerstvovacích služeb, jež bylo delší dobu ze strany cestujících poptáváno. Nabídku drobného občerstvení bude vzhledem k neprůchodnosti soupravy Cyklohráčku nabízet stevard jen ve voze se služebním oddílem. Platba bude možná pouze v hotovosti! Nabídka občerstvení je omezená zázemím pro ČD Minibar ve vlaku s tím, že v nástupních stanicích bude sortiment průběžně doplňován. V případě mimořádnosti nebo plánovaných výluk může výjimečně dojít k neposkytování této služby.

Více informací o jídelních vozech a občrstvení ve vlacích ČD naleznete na odkazu zde.