Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová zastávka Praha Eden začne sloužit od prosince

7. 11. 2020

Obrazem: Stavba koridoru v Praze pokročila, zastávka Eden začne sloužit od prosince

Na zastávce Eden už se pokládá dlažba na nástupištích. Pramen: Správa železnic
Stará trať přes Strašnice bude od prosince uzavřena, tamní zastávka zrušena.
 

Největší železniční stavba na území Prahy se blíží k významnému milníku. V prosinci s příchodem nového jízdního řádu (13. 12.) opustí vlaky stávající stopu a z Hostivaře do Vršovic začnou jezdit po nové trati. Zatímco vznikajícím terminálem Praha-Zahradní Město prozatím jen projedou, na zastávce Praha-Eden se vše chystá na jejich zastavování. Správa železnic zveřejnila na facebooku aktuální obrázky ze stavby, deník Zdopravy.cz je přináší s jejím souhlasem.

Napojení jihočeského koridoru na Prahu přinese velké změny v dálkové, příměstské i městské dopravě. Šestikilometrový úsek z Hostivaře k jižnímu portálu Vinohradského tunelu bude po dokončení čtyřkolejný a už od prosince se vyhne zastávce Praha Strašnice, která bude zrušena. Na opuštěné trati vznikne korzo a park, některé železniční prvky přitom budou zachovány.

Naopak nově vzniknou zastávky Zahradní Město a Praha-Eden, kompletní rekonstrukcí prochází nádraží Vršovice. Na Zahradním Městě vzniká přestupní uzel na MHD.

Celková výše nákladů je odhadována na 5,35 miliardy korun. Stavba probíhá od června 2018, hotovo má být za rok. Koridor buduje sdružení firem Metrostav, Swietelsky Rail CZ a SMP CZ.