Jdi na obsah Jdi na menu
 


Postupná obnova regionální dopravy

25. 11. 2020

Tiskové zprávy

V krajích začíná postupná obnova regionální dopravy

24.11.2020 - 15:15

Vzhledem k částečnému uvolnění některých vládních opatření proti šíření epidemie COVID-19, zejména postupnému obnovování prezenční formy výuky ve školách, České dráhy zahájí postupnou obnovu regionální dopravy. Od 30. listopadu 2020 ČD v koordinaci s Pardubickým a Královéhradeckým krajem obnoví plný provoz všech regionálních vlaků na území těchto dvou samosprávných celků, a to podle platného jízdního řádu pro rok 2020. V Moravskoslezském kraji budou v pracovní dny doplněné další „školní“ vlaky, které pojedou nad rámec nedělního provozu. V ostatních krajích (hlavním městě Praze, Středočeském kraji, Kraji Vysočina a v Libereckém kraji) zatím zůstávají v platnosti aktuální omezení.

Cestujícím doporučujeme, aby sledovali informace o omezeních dopravy na webových stránkách www.cd.cz/omezeniprovozu. Změny v jízdním řádu průběžně doplňujeme do vyhledávačů spojení a aktuální informace najdou cestující i v aplikaci Můj vlak.

Schéma vývoje omezení regionálních linek ČD (stav k 19.10., 24.10., 2., 9. a 30.11.2020)

Schéma omezení regionálních linek ČD k 19., 24. říjnu, 2., 9. a 30. listopadu 2020. Ve fialově vyznačených úsecích je omezen provoz regionálních vlaků Českých drah.

Mapa omezení regionálních linek ČD (stav k 9.11.2020) (1495 kB)

Mapa omezení regionálních linek ČD (stav k 30.11.2020) (1467 kB)

  • Praha a Středočeský kraj – omezení večerních vlaků a tzv. nočního pražského rozjezdu ve 2:30 hod. nadále platí

Od 17. října platí po dohodě s objednateli dopravy, hlavním městem Prahou a Středočeským krajem, omezení u víkendových nočních a rekreačních vlaků Českých drah. Od noci z pátku 16. na sobotu 17. října je dočasně zrušen tzv. víkendový noční rozjezd vlaků ve 2:30 z Prahy do Středočeského kraje včetně vlaků v opačném směru s příjezdem do Prahy před 2:30. Konkrétně jde o linky S1 až S9 a S22. Od soboty 17. října nejedou ani rekreační vlaky Českých drah „Cyklohráček“, „Cyklo Brdy“, „Český ráj“ a turistické vlaky do středního Posázaví. Od 2. listopadu je po 21. hodině prodloužen interval na páteřních tratích z Prahy do Středočeského kraje (linky S1, S2+S22, S4, S7 a S9) ze 30 na 60 minut. Popůlnoční rozjezd vlaků z Prahy je zachován. U vybraných vlaků je také snížena kapacita například nasazením jedné jednotky CityElefant místo dvou.

Přehled omezených vlaků v Praze a Středočeském kraji (od 2. 11. 2020) (191 kB)

  • Pardubický kraj – od 30. listopadu 2020 obnovení plného provozu

V koordinaci s Pardubickým krajem od pondělí 30. listopadu znovu vyjedou všechny dosud omezené vlaky Českých drah na území Pardubického kraje. Podle pravidelného jízdního řádu pojedou i vlaky na přesazích do Středočeského, Královéhradeckého a Jihomoravského kraje. Provoz vlaků na trati 238 v úseku Hlinsko v Čechách – Havlíčkův Brod, tedy na přesahu z Pardubického kraje do Kraje Vysočina, bude omezen až do konce platnosti jízdního řádu 12. prosince 2020. Regionální doprava v Pardubickém kraji byla omezena od 19. října.

Přehled omezených vlaků v Pardubickém kraji (aktualizace k 2.11.2020) (207 kB)

  • Královéhradecký kraj – od 30. listopadu 2020 obnovení plného provozu

Regionální vlaky Českých drah na území Královéhradeckého kraje (včetně přesahů do sousedních krajů) pojedou od 30. listopadu 2020 znovu bez omezení, tj. podle pravidelného jízdního řádu. Provoz vlaků v regionu byl omezen od 19. října.

Přehled omezených vlaků v Královéhradeckém kraji (aktualizace k 24.10.2020) (201 kB)

  • Kraj Vysočina – aktuální omezení i nadále v platnosti

V koordinaci s Krajem Vysočina je od pondělí 19. října do 12. prosince 2020 omezen provoz vybraných regionálních vlaků v Kraji Vysočina. Omezení se ve většině případů týká pracovních dnů, kdy jsou zrušené některé regionální spoje v úsecích Havlíčkův Brod – Světlá nad Sázavou – Ledeč nad Sázavou, Havlíčkův Brod – Jihlava nebo Havlíčkův Brod – Telč – Dačice. O víkendu také nejedou spěšné vlaky mezi Jihlavou a Znojmem. Provoz zůstává omezen také v úseku Havlíčkův Brod – Hlinsko v Čechách.

Přehled omezených vlaků v Kraji Vysočina (od 19.10.2020) (195 kB)

  • Moravskoslezský kraj – od 30. listopadu doplnění dalších "školních" vlaků

Na základě požadavku Moravskoslezského kraje je od pondělí 19. října do odvolání zajišťována vlaková doprava podle nedělních jízdních řádů. Nad rámec nedělního provozu jsou zavedené další spoje, které zajišťují návoz cestujících na směny. Nad rámec nedělního jízdního řádu budou zavedené v pracovní dny od 30. listopadu další "školní" vlaky.

Přehled vlaků jedoucích nad rámec tzv. "nedělního" provozu (aktualizace k 18.11.2020) (202 kB)

  • Liberecký kraj – od 28. listopadu obnovení provozu lanovky na Ještěd, od 30. listopadu obnovení provozu vlaků na hranici s Královéhradeckým krajem, ostatní omezení i nadále v platnosti

Na základě požadavku Libereckého kraje je od 17. října na některých tratích omezen provoz vybraných spojů. Do odvolání nejedou půlnoční vlaky Českých drah s odjezdem v 0:35 z Liberce do Tanvaldu a Desné (Os 2600) a do Frýdlantu (Os 6340). U ostatních vlaků na tratích 034 Liberec – Frýdlant v Čechách – Černousy / Jindřichovice pod Smrkem a 036 Liberec –Tanvald – Harrachov může být podle vývoje frekvence cestujících operativně omezena kapacita souprav. Dále od 17. října nejedou víkendové výletní vlaky Sp 1488 / 1489 „Český ráj“ Praha – Nymburk – Jičín – Turnov a opačně. Od 30. listopadu bude obnoven provoz dosud omezených vlaků na hranici s Královéhradeckým krajem.

Od pondělí 9. listopadu 2020 je na základě požadavku organizátora dopravy Úřadu maršálka Vojvodství Dolnoslezského zastaven provoz všech osobních vlaků Českých drah a Kolejí Dolnoslezských v přeshraničním úseku Harrachov – Szklarska Poręba Górna. Vlaky ve vnitrostátním úseku Liberec – Tanvald – Harrachov jedou bez omezení. Omezené jsou 4 páry vlaků v pracovní dny a 6 párů o víkendech. Toto opatření je aktuálně vyhlášené do konce platnosti jízdního řádu, tj. do 12. prosince 2020. O případných dalších změnách budeme včas informovat.

Provoz lanové dráhy Českých drah na Ještěd bude po přestávce vyvolané pravidelnou podzimní údržbou a aktuální epidemiologickou situací obnoven od soboty 28. listopadu 2020.

  • Ústecký kraj – odřeknutí "Vánoční komety" z Ústí n. L. do Drážďan zpět

V koordinaci s dopravcem DB Regio a v souvislosti s epidemiologickou situací v Sasku bude o víkendu 28. a 29. listopadu odřeknut pár vlaků Os 5276 / 5277 "Vánoční kometa" z Ústí n. L. do Drážďan a zpět. Provoz o dalších adventních víkendech bude předmětem jednání s německou stranou. K jiným změnám v Ústeckém kraji nedochází.

  • Jihomoravský kraj – i nadále omezen jeden večerní pár spojů Zastávka u Brna – Brno hl.n. a zpět

Od noci 16. / 17. října je v koordinaci s Jihomoravským krajem a Krajem Vysočina do odvolání zrušen jeden pár víkendových půlnočních spojů mezi Brnem a Zastávkou u Brna, které vzhledem k výlukovým pracem zajišťuje náhradní autobusová doprava. Jde o Bus 24865 (Zastávka u Brna 22:44 – Brno hl.n. 23:28) a Bus 24850 (Brno hl.n. 0:34 – Zastávka u Brna 1:14). K jiným změnám ve vlakové dopravě na území Jihomoravského kraje aktuálně nedochází.

Opatření Českých drah proti šíření epidemie COVID-19

České dráhy neustále provádí intenzivní úklid a dezinfekci souprav. Zvláštní pozornost věnují čištění všech součástí vybavení, se kterými přichází cestující do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.). Provádí se i několikrát za den při vratném čištění. Odstavené soupravy ČD dezinfikují ozónem, který likviduje viry a bakterie. Tímto procesem také dochází k čištění klimatizace. Vozidla odstavená k údržbě dopravce čistí také dezinfekčními postřiky.

Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, vyhlášeného proti šíření infekční nákazy COVID-19, od 1. září znovu platí povinnost používat ve vlacích a v dalších prostředcích veřejné dopravy ochranné prostředky dýchacích cest (respirátory, roušky, ústenky, šátky, šály nebo jiné prostředky bránící šíření kapének). Prosíme cestující, aby toto nařízení respektovali a chránili tak nejen sebe, ale také své spolucestující a vlakový personál.

Cestující také prosíme, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby.