Jdi na obsah Jdi na menu
 


Změna smluv o zajištění drážní dopravy

Hejtman Netolický: ČD chtějí kvůli ztrátám změnit smlouvy s kraji

Železniční stanice Pardubice. Foto: Správa železnic
Železniční stanice Pardubice. Foto: Správa železnic
 

České dráhy jednají s kraji o možné změně loňských smluv o zajištění regionální dopravy, chtějí aby reflektovaly ztráty tržeb během koronavirové krize. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Kraje i kvůli tomu chtějí jednat o změně rozpočtového určení daní.

Kraje uzavíraly s dopravci smlouvy o provozu regionálních linek vloni. Většinu z nich provozují České dráhy. „Teď však České dráhy přicházejí s tím, že chtějí ty smlouvy parametricky změnit,“ řekl Netolický. Podle něj jde především o riziko za ztráty, které podle smluv nyní nesou dráhy.

Dopravce se to podle hejtmana nyní snaží přenést na kraje. Netolický upozornil na to, že situace může vést až k vypovězení smlouvy, po které by kraj s dopravci znovu jednal o zajištění dopravy. Připomněl, že vláda zatím nechystá pro dopravce z komerční a regionální dopravy žádné kompenzace, což zhoršuje právě pozici krajů.

V Česku mezi kraji a dopravci existují dva typy smluv. U takzvaných brutto jde riziko tržeb plně za objednatelem a dopravce neřeší příjmy. Takové kontrakty jsou například v Jihomoravském a Plzeňském kraji. Ve většině krajů jsou ale takzvané netto smlouvy, kdy jsou tržby z jízdného dopravce a ten nese riziko toho, kolik jízdenek se prodá. Takový model byl pro dopravce výhodný v dobách, kdy cestujících přibývalo.

Na velké ztráty v regionální dopravě během krize poukázala i kandidátka na středočeskou hejtmanku Petra Pecková (STAN). Ztráty hromadné dopravy podle ní v kraji dosáhly přes 200 milionů korun.

Kraje i kvůli ztrátám z dopravy proto chtějí jednat o změně rozpočtového určení daní. „Změna je nutná,“ podotkl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Upozornil na to, že je však nutné zvýšit objem peněz pro kraje.

Vyjádření Českých drah ČTK shání.