Jdi na obsah Jdi na menu
 


Povinná lékařská prohlídka

ZDRAVOTNÍ PROHLÍDKA NA STROJVEDOUCÍHO

Z

Jedna z nejčastějších otázek na profesi strojvedoucího je zdravotní prohlídka, resp. zdravotní způsobilost. Co všechno obnáší, čím člověk musí projít a tak dále. A protože jsem ji nedávno absolvoval, dovolil mi autor blogu sepsat zážitky a poznatky z celého procesu. Začnu trochu zeširoka.

Ale k věci… K prohlídce se můžete dostat minimálně dvěma způsoby. Buď nastoupíte k některému z dopravců (ČD, RJ atd.) a lékařským sítem projdete v rámci pozice. Náklady hradí zaměstnavatel. V případě, že jen uvažujete o práci strojvedoucího (jako já) a chcete vědět, zda na to zdravotně máte, a zároveň nechcete opouštět stávající zaměstnání, můžete vyšetřeními projít také, jen jako samoplátce.

Zdravotní způsobilost na profesi strojvedoucího definuje Vyhláška 101/1995 Sb. V ní se dozvíte především požadavky a kritéria na kvalitu zraku, a samozřejmě další detaily. Osvědčení o zdravotní způsobilosti, jež je výsledkem celé procedury, může vystavit oprávněný lékař. Podobně jako u zbrojního průkazu, řidičáku apod. Seznam autorizovaných, či lépe akceptovaných, lékařů patrně  neexistuje, leč dle vyjádření Drážního úřadu pro účely Licence opravdu stačí osvědčení od jakéhokoli lékaře, který ho může vystavit. Je tedy na každém zájemci, kam se vydá.

Po několika napínavých hodinách investigace jsem nakonec zvolil tu nejjednodušší variantu – polikliniku AGEL, do níž docházejí i pracovníci ČD. Podle diskuzí na Facebooku a zájmových fórech je AGEL tím “nejhorším” místem, protože lékaři tam jsou přísní, neústupní a veskrze důkladní. Bylo tedy jasné, že pokud projdu tady, neměl by být výhledově problém.

Následovalo několik úsměvných telefonátů a e-mailů, než se podařilo objasnit záměr a najít vhodné termíny na celé kolečko. Po zjištění všech informací jsem věděl, že mě čeká vstupní interní prohlídka u praktického lékaře, oční, ORL, neurologie a psychiatr. A nakonec opět návštěva praktika pro sdělení výsledku.

Ilustrační foto: Online Marketing / Unsplash

Nebudu se v detailu zabývat průběhem celé akce, ale pro zájemce vypíšu, co všechno jednotlivé úkony obsahují. Omlouvám se, že neznám názvy očních přístrojů, a také doufám, že jsem na nic nezapomněl.

INTERNÍ PROHLÍDKA U PRAKTIKA (CCA 20 MINUT)
 • Měření tlaku.
 • Natočení EKG.
 • Měření hladiny cukru v krvi (odběr kapky krve z prstu).
 • Obecná anamnéza a prohlídka, výška, váha.
OČNÍ VYŠETŘENÍ (CCA 40 MINUT)
 • Strojní měření očních vad (dioptrie, astigmatismus atd.).
 • Měření nitroočního tlaku (fouknutí strojem do oka).
 • Prohlídka očí štěrbinovou lampou (vyloučení zákalu, oční nerv atd.).
 • Strojový test na šeroslepost (určujete slovně sestře polohu rotujícího symbolu v podsvětleném kruhu za různých světelných podmínek; to byla fakt zábava!).
 • Test periferního vidění (civíte zblízka a bez hnutí očí do středu paraboly, v které se v různém rozptylu po celé ploše rozsvěcí jeden světelný bod za druhým a při každém z nich mačkáte čudlík; nesmíte uhnout očima ze středu!).
 • Čtení písmen na tabuli (klasika, různé velikosti v různých řádcích).
 • Barvocit (barevné kartičky).
ORL (CCA 30 MINUT)
 • Prohlídka a měření uší (tlak), průzkum krku (doprovodně i test dávícího reflexu) a nosu.
 • Zkouška sluchu v audioboxu, kdy mačkáte tlačítko po zaznění tónů v různých frekvencích a v různé hlasitosti (zábava!).
NEUROLOGIE (CCA 50 MINUT, JEN EEG TRVÁ PŘES PŮL HODINY)
 • Obecná prohlídka a anamnéza (dát si prst na nos, rovnováha apod.).
 • EEG (čepice s elektrodama na hlavě, různá dechová cvičení (zhluboka, mělce, zadržet dech atd.), otevírání a zavírání očí dle instrukcí laborantky). Plus nezbytné vysokofrekvenční blikání do zavřených očí kvůli vyloučení epilepsie (myslím).
PSYCHIATR (CCA 25 MINUT)
 • Zhruba 20 minut příjemného rozhovoru s psychiatrem. Hodně otázek, mnohdy nečekaných či osobních, ale veskrze jen normální diskuze.
 • Jako samoplátce (tj. bez pracovního zařazení u dráhy) jsem nedělal psychotesty! Ty se prý provádějí až po nástupu k dopravci. Škoda, těšil jsem se.
 • Pohovor byl pouze ke stanovení (či vyloučení) obecné diagnózy.

Zajímavé bylo, že mi žádný z lékařů nesdělil výsledek hned na místě, protože složení výsledků a vydání osvědčení je na praktikovi. Zajímaly mě hlavně oči. Ne snad, že bych viděl špatně nebo tušil větší vady, ale i když má člověk pocit, že vidí dobře, nemusí to nutně znamenat, že má pravdu. Dlužno dodat, že každý z lékařů v celé posloupnosti vidí výsledek předchozích prohlídek, takže když jsem se zeptal, odpověď jsem nakonec dostal. Někde i se spikleneckým mrknutím. 
 <div id=